Seks, dragi i cukier- co je łączy i dlaczego po odstawieniu tego ostatniego przez pewien czas czujesz się fatalnie? Jak temu zaradzić?

Dlaczego odstawienie cukru jest takie trudne? Ponieważ jesteś od niego uzależniony. Po prostu. Musisz go zjeść, a właściwie wydaje Ci się, że musisz go zjeść. Więc jesz, bo sprawia Ci to przyjemność. Jak dla narkomana narkotyk, dla palacza papieros, dla alkoholika alkohol, a dla biegacza przebieżka (bywają także zdrowe uzależnienia) tak dla Ciebie cukier jest substancją, bez której nie możesz się obejść. Jądro półleżące- główne centrum przyjemności naszego mózgu jest stale wyzwalane poprzez spożycie cukru. Jądro te odbiera sygnał od dopaminy- neuroprzekaźnika, przekaźnika „przyjemności”. I tak, na przykład działanie kokainy polega na stymulowaniu wydzielania dopaminy. Odstawienie narkotyku wywołuje patologiczne obniżenie stężenia dopaminy, co prowadzi do „głodu narkotykowego”. Te same biochemiczne rzeczy dzieją się po spożyciu cukru. Dlatego po jego odstawieniu miewamy objawy „odstawienia” i „detoksykacji”.

Problemy, które często pojawiają się po odstawieniu cukru i sposoby na ich złagodzenie:

Zwiększone łaknienie

Zerwanie z cukrem przyczynia się do uczucia ciągłego głodu, może wywołać nienasycone łaknienie. Co zrobić? Zwiększ w diecie spożycie dobrych tłuszczy i pełnowartościowego białka na rzecz wpychania w siebie pustych kalorii z cukrów prostych, czyli zamiast słodkiej bułki na drugie śniadanie, po którą dotychczas sięgałeś na przerwie w pracy, spróbuj wykombinować jakąś prostą i szybką, ale smaczną sałatkę z dużą ilością warzyw, awokado i jajka. Zamiast cukru i pustych kalorii dasz ciału to, czego potrzebuje, a tłuszcz, białko i warzywa z pewnością odpowiednio Cię nasycą. Do tego pamiętaj o nawadnianiu.

Problemy trawienne

Kiedy przestaniesz sięgać po cukier, Twoje jelita mogą się zbuntować i wywołać wzdęcia, zaparcia lub biegunkę. Pozwól im dostosować się do nowej sytuacji, symptomy te są przejściowe, miną szybko, szczególnie jeśli Twoja dieta będzie obfitować w zdrowe produkty. Możesz pomóc sobie nieco ziołowymi herbatami.

Zmęczenie

Dotychczas cukier był Twoim paliwem, więc przez pewien czas możesz czuć się wyczerpanym. Tłuszcze także pełnią funkcję energetyczną w organizmie i są w tym lepsze, niż cukier. Do tego napędzają Twój mózg i metabolizm. Wprowadź więc do diety zdrowe tłuszcze, a energia wróci ze zdwojoną siłą.

Objawy grypopodobne

Nie myśl, że organizm daje Ci znak, że potrzebuje cukru. Wręcz przeciwnie, jest to próba oczyszczenia organizmu i pozwól ciału na to, aby wydaliło z siebie toksyny czy inne syfy, które tworzyły się przez lata opychania się cukrem. Pomóż ciału w tej detoksykacji, a przejdziesz przez nią szybciej i mniej dokuczliwie, wprowadź do diety składniki, które odpowiednio się do tego nadają. Zerknij na jeden z moich poprzednich wpisów dotyczących tzw. superfoods: KLIK. Pamiętaj o nawadnianiu!

Bóle głowy

Baaardzo częsty symptom, który pojawia się po odrzuceniu cukru. Zerknij proszę na mój poprzedni wpis, a szybko pozbędziesz się bólu głowy: KLIK

Zmiany nastroju

Jak to bywa podczas regularnego przyjmowania narkotyku i po jego całkowitym odstawieniu, mózg doznaje szoku i możesz doznać takich objawów jak lęk, drażliwość, czy depresja. Znajdź coś co będzie sprawiać Ci mega super przyjemność, dzięki czemu poprawisz humor i przestaniesz myśleć o słodyczach. Osobiście polecam sport, na pewno słyszałeś, że wydziela endorfiny i uwierz, że to nie jest ściema.

Bóle mięśniowe

Jedną z korzyści odstawienia cukru jest utrata stanu zapalnego i obrzęków w Twoim ciele. Powoduje to także utratę wody, która przyczynia się do utraty elektrolitów. Stąd może wystąpić ból mięśni. Wprowadź zatem żywność obfitującą w magnez, potas i sód oraz zadbaj o nawodnienie.

Wszystkie nieprzyjemne symptomy, które odczuwasz po odstawieniu cukru to nic innego, jak oczyszczanie się organizmu. Pozwól mu na to i pomóż mu w tym, a poczujesz niesamowity przypływ energii i przestaniesz mieć ochotę na słodkie, gdyż Twój mózg już wie, że wcale tego cukru nie potrzebuje.

Ściskam!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.