Prozdrowotne korzyści posiadania psa. Czy Twój pupil może Cię uleczyć?

Posiadasz psa lub zamierzasz adoptować/kupić? Jeśli tak to świetnie, gdyż istnieją wyniki badań, które wskazują iż bezpośrednia relacja z psem i regularny z nim kontakt wpływają prozdrowotnie na jego właściciela. Wielu właścicieli twierdzi, że jest on dobrym terapeutą. Bywają przypadki, gdzie pies wyczuwa chorobę i samopoczucie swojego pana. A jakie dokładnie są prozdrowotne korzyści z posiadania czworonoga?

Pies i układ immunologiczny:

Kontakt ze zwierzęciem we wczesnym dzieciństwie może zapobiegać wzmożonej reakcji na alergeny oraz zmniejszać ryzyko występowania astmy i egzemy, ponieważ stymuluje on układ immunologiczny, co za tym idzie zmniejsza ilość chorób o podłożu alergicznym.

Pies i układ sercowo-naczyniowy:

Kontakt z psem uspokaja, obniża ciśnienie krwi, tętno i poziom trójglicerydów, a wpływ na to mają bez wątpienia regularne spacery z psem i nawet samo obcowanie z nim- głaskanie, przytulanie.

Pies i rozwój dzieci:

Kontakt z psem we wczesnym dzieciństwie ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny- patrz wyżej. Dzieci, które regularnie uczęszczają na spacery wraz z rodzicami i psem wykazują mniejszą tendencję do nadwagi, a posiadając psa w domu uczą się odpowiedzialności i empatii, co procentuje w życiu przyszłych dorosłych.

Pies i psychika oraz kontakty międzyludzie:

Psy chcą nam służyć, są wobec nas lojalne i wpatrzone w swojego pana oraz zakochane w nim bezwarunkowo. Takie uczucie jest ogromnie przyjemnie i korzystne dla psychiki człowieka. Dla osób samotnych bywają błogosławieństwem- samo obcowanie z nimi dodaje pogody ducha, a dzięki nim ludzie łatwiej nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Jeśli posiadasz psa na pewno spotkała Cię nie raz sytuacja na spacerze, gdzie ludzie zaczepiali i pytali o psa, o to czy mogą pogłaskać, czy ich pupil może się z Twoim pobawić itp. Ja osobiście dzięki mojej Nelly poznałam wielu właścicieli psów i regularnie uczęszczam z nią na spotkania z jej psimi przyjaciółmi:).

Dogoterapia:

Wykorzystuje pozytywne oddziaływanie psa na człowieka i przynosi pozytywne skutki w takich sferach jak: psychiczna, fizyczna, emocjonalna, intelektualna, społeczna. Pies jako terapeuta wykazuje spokój, ciepło i chęć do pracy z człowiekiem. W kontaktach z psem dziecko bywa naturalne i szczere, dzięki czemu nie boi się ukazywania uczuć i wyrażania emocji, a wydając komendy uczy się nowego słownictwa, przy czym dobrze się bawi i jest radosne. Zajęcia tego typu przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, co ośmiela dzieci wycofane i nieśmiałe. Dogoterapia jest wskazana dla dzieci chorych jak również zdrowych, osób upośledzonych umysłowo, chorych na schizofrenię, zanim mięśni, autyzm, cierpiących na chorobę Alzheimera, epileptyków i cukrzyków, osób lękowych oraz po pogryzieniu przez psa.

Nie bez powodu pies posiada miano naszego najlepszego przyjaciela. Towarzyszy, służy, pomaga, leczy, kocha bezwarunkowo. Posiada natomiast jedną ogromną wadę- żyje zbyt krótko. Dlatego zadbaj o swojego pupila drogi właścicielu, gdyż on dba o Ciebie każdego dnia.

*A na foci moje serduszko, jeszcze malutkie <3

Ściskam!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.