Hashimoto i niedoczynność tarczycy w pigułce, to może Cię zainteresować

Choroba Hashimoto nazywana jest przewlekłym zapaleniem tarczycy, bo uszkadza Twoją tarczycę. Tarczyca uwalnia hormony, które regulują metabolizm, temperaturę ciała, siłę mięśni i wiele innych funkcji ciała. Zatem bywa bardzo źle, gdy dzieje się z nią coś nie dobrego.

Co powoduje chorobę Hashimoto? 

Hashimoto jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Przy każdej chorobie autoimmunologicznej układ odpornościowy, zaprojektowany w celu zaatakowania zarazków omyłkowo sam siebie atakuje. Można powiedzieć, że choroba ta zaczyna się w Twoich jelitach. Choroba Hashimoto występuje, gdy organizm atakuje tarczycę, tak jakby była wirusem. Prowadzi to do zmniejszenia czynności tarczycy i produkcji hormonów. Siedmiokrotnie częściej atakuje kobiety, niż mężczyzn, szczególnie występuje u kobiet w ciąży.

Objawy hashi:

zaparcia

sucha, blada skóra

chrypka

wysoki cholesterol

depresja

osłabienie mięśni

zmęczenie

uczucie „ociężałości”

problemy z temperaturą ciała

rzednące włosy

nieregularne lub ciężkie miesiączki

problemy z płodnością.

Możesz chorować na hashimoto nawet kilka lat nim wystąpią jakiekolwiek objawy. Choroba może rozwijać się przez długi czas, zanim spowoduje zauważalne uszkodzenie tarczycy

Choroba ta może nieść za sobą komplikacje, a nie które z nich bywają poważnie ciężkie. Są to:

problemy z sercem, w tym niewydolność serca

niedokrwistość

utraty przytomności

wysoki cholesterol

zmniejszone libido

depresja.

Nie zawsze choroba Hashimoto rozwija niedoczynność tarczycy, ale jest przyczyną nr 1 niedoczynności

Ogólnie rzecz biorąc Hashimoto jest chorobą, a niedoczynność tarczycy jest stanem, który występuje w wyniku choroby. Hashimoto występuje, gdy białe krwinki atakują tarczycę i spowalniają ją. Niedoczynność tarczycy rozwija się, gdy tarczyca nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonu tarczycy.

U wielu osób cierpiących na Hashi, w końcu rozwija się niedoczynność tarczycy. To może trochę potrwać, bo choroba postępuje, co oznacza, że z biegiem czasu powoli się pogarsza.

Jod, selen i cynk to sprzymierzeńcy Twojej tarczycy, a jednym z jej wrogów jest gluten

Badania wykazują związek między chorobą Hashimoto, a wrażliwością na gluten. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że nietolerancję glutenu można w dużej mierze przypisać wszystkim zaburzeniom autoimmunologicznym. Jeśli cierpisz na Hashi, a Twoje objawy nie polepszają wraz z przyjmowanymi lekami spróbuj wyeliminować z diety gluten i sprawdź, czy objawy się poprawią. 

Dlaczego akurat gluten, co mi może zrobić taka mała pszenna bułeczka(?)

Wszystko kręci się wokół JELIT. Jeśli Twoje jelita są nieszczelnie tudzież posiadają jakiekolwiek inne wady będziesz chorował- przykro mi, ale taka jest prawda. Gluten to na tyle cwana bestia, że potrafi zrobić w Twoich jelitach totalny armagedon, choć Ty i tak będziesz obwiniał wiek/środowisko/powietrze/nie wiem „taki mamy klimat” czy cokolwiek innego, no bo co Ci może zrobić taka mała niewinna pszenna bułeczka..? Potrafi zrobić „dziury” w Twoich jelitach, a stąd już prosta droga do Hashi, niedoczynności i w sumie do wielu innych schorzeń. Nie chcesz tego przecież, więc spróbuj choć na jakiś czas CAŁKOWICIE wyeliminować z diety gluten i sprawdź, czy poczujesz się lepiej. Nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać. Chyba spoko, nie?

Ogólnie to nie ma jednej diety, czy sposobu żywienia dla WSZYSTKICH chorych na hashi. Czepiłam się tego glutenu, a może być tak, że uczula Cię kazeina lub np. jajka. Ale gluten na 99,9999999% też.  Aby sobie pomóc i wyleczyć w pierwszej kolejności jelita (przez które najprawdopodobniej cierpisz na hashi) musisz znaleźć coś co Cię uczula, co Ci nie służy i wyeliminować to ze swojej diety.

Wiem, że może być ciężko, no bo co masz jeść skoro uczula Cię np. kilka składników i jak masz z nich zrezygnować skoro tak bardzo je kochasz? Po prostu. Nie sięgaj po nie i tyle. A co masz jeść? Wszystko pozostałe. Póki co jesteś uzależniony, ale każdy nałóg da się pokonać. Szukaj żywności, która przyniesie Ci energię i będzie dla Ciebie dobra. Obserwuj swój organizm- on prawdę Ci powie.

Pilnuj poziomu cukru- to ważne przy hashi.

Hashimoto da się leczyć. Ale jeśli masz chore nadnercza- będzie ciężko

Krótko- nadnercza odgrywają kluczową rolę w przepuszczalności jelit, a już wiesz, że nieszczelnie jelita to jak otwarte drzwi dla hashi. Jeśli Twoje nadnercza są wyczerpane tutaj także kluczową rolę spełni dietka. W pierwszej kolejności powinieneś wyeliminować kofeinę, cukier i przetworzoną żywność, a wprowadzić do swej diety produkty gęste odżywczo, dobre tłuszcze, dobre białko, witaminy, minerały, dobre suplementy, jeśli okaże się to koniecznością. I zredukuj do minimum poziom stresu, właściwie to wyluzuj się tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Bardzo ważne jest to, żebyś wiedział, że to co Tobie pomoże w walce z hashi, Twojej koleżance już niestety może nie przynieść poprawy, ponieważ wszystko zależy od TWOICH jelit i ich problemów, a w zasadzie od tego co je niszczy, u Ciebie będzie to gluten i nabiał, a u Twojej psiapsióły może to być gluten i soja. Stąd, niestety, nie ma jednej diety cud na tę chorobę, musisz wziąć sprawy w swoje ręce i obserwować swój organizm.

Lekarze twierdzą, że hashimoto jest chorobą nieuleczalną. Ale nie martw się, jeśli bardzo bardzo będziesz tego chciał- to wyleczysz swoje nadnercza, swoje jelita i w konsekwencji swoją tarczycę. Szukaj przyczyny, aby móc wyleczyć skutek.

Ściskam!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.