8 objawów niedoboru witaminy D

Witamina D jest niezwykle ważną witaminą, która ma silne oddziaływanie na wiele układów w całym ciele. W przeciwieństwie do innych witamin, witamina D działa jak hormon, a każda pojedyncza komórka w Twoim ciele ma dla niego receptor. Dostarczasz witaminy D, gdy Twoja skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Witamina ta występuje też między innymi w tłustych rybach. Zalecana dzienna dawka wynosi zwykle około 400-800 IU, ale wielu ekspertów twierdzi, że powinniśmy dostarczać jej nawet więcej. Niedobór witaminy D jest bardzo powszechny. Szacuje się, że około 1 miliard ludzi na całym świecie ma niski poziom witaminy we krwi. Większość ludzi nie zdaje jednak sobie sprawy, że mają niedobór, ponieważ objawy są na ogół subtelne. Możesz nie rozpoznać ich z łatwością, nawet jeśli mają one znaczący negatywny wpływ na jakość życia.

Oto 8 objawów niedoboru witaminy D:

Częsta zapadalność na choroby- przeziębienia, infekcje

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy D jest utrzymywanie silnego układu odpornościowego, dzięki któremu możesz walczyć z wirusami i bakteriami powodującymi choroby. Oddziałuje bezpośrednio z komórkami odpowiedzialnymi za zwalczanie infekcji. Jeśli często chorujesz, niski poziom witaminy D może być czynnikiem przyczyniającym się do tego. Kilka dużych badań obserwacyjnych wykazało związek między niedoborem wit D, a infekcjami dróg oddechowych, takimi jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Wiele badań wykazało, że przyjmowanie suplementów witaminy D w dawce do 4000 jm na dobę może zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych. Witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Jednym z najczęstszych objawów niedoboru jest zwiększone ryzyko choroby lub infekcji.

Zmęczenie 

Uczucie zmęczenia może mieć wiele przyczyn, a niedobór witaminy D może być jedną z nich. Niestety często jest pomijana jako potencjalna przyczyna. Badania przypadków wykazały, że bardzo niski poziom we krwi może powodować zmęczenie, które ma poważny negatywny wpływ na jakość życia. Duże badanie obserwacyjne dotyczyło związku między witaminą D, a zmęczeniem u młodych kobiet. Badanie te wykazało, że kobiety z poziomem we krwi niższym niż 20 ng / ml lub 21-29 ng / ml częściej skarżyły się na zmęczenie, niż kobiety z poziomem krwi powyżej 30 ng / ml. W innym badaniu obserwacyjnym u kobiet pielęgniarek stwierdzono silny związek między niskim poziomem witaminy D, a zgłoszonym przez siebie zmęczeniem. Nadmierne zmęczenie może być oznaką niedoboru witaminy D.

Ból kości i pleców

Witamina D pomaga zachować zdrowie kości na wiele sposobów. Po pierwsze poprawia wchłanianie wapnia przez organizm. Ból kości i ból w dole pleców mogą być oznakami niedostatecznego poziomu witaminy D we krwi. Duże badania obserwacyjne wykazały związek pomiędzy niedoborem, a chronicznym bólem krzyża. W jednym z badań oceniano związek między poziomem witaminy D, a bólem pleców u ponad 9 000 starszych kobiet. Naukowcy odkryli, że u osób z niedoborem częściej występują bóle pleców, w tym na tyle silny ból pleców, który ogranicza ich codzienną aktywność. W jednym kontrolowanym badaniu ludzie z niedoborem witaminy D byli prawie dwukrotnie bardziej narażeni na ból kości w nogach, żebrach lub stawach w porównaniu do tych z poziomem we krwi w normalnym zakresie. Niski poziom witaminy D we krwi może być przyczyną lub czynnikiem wpływającym na ból kości i ból w dole pleców.

Depresja

Depresyjny nastrój może być także oznaką niedoboru witaminy D. W badaniach przeglądowych naukowcy powiązali niedobór witaminy D z depresją, szczególnie u osób starszych. W jednej z analiz 65% badań obserwacyjnych wykazało związek między niskim poziomem we krwi, a depresją. Niektóre kontrolowane badania wykazały, że podawanie witaminy D osobom z niedoborami pomaga poprawić nastrój, w tym sezonową depresję, która występuje w chłodniejszych miesiącach. 

Powolne leczenie ran

Powolne gojenie ran po operacji lub urazie może oznaczać, że poziom witaminy D jest zbyt niski. Wyniki badania z użyciem probówki sugerują, że witamina zwiększa wytwarzanie związków, które są kluczowe w procesie gojenia się ran. Jedno z badań na ludziach, którzy przeszli operację stomatologiczną, wykazało, że pewne aspekty leczenia zostały osłabione przez niedobór witaminy D. Sugerowano również, że rola witaminy D w kontrolowaniu stanu zapalnego i zwalczaniu infekcji jest ważna dla prawidłowego wyleczenia. Jedna analiza dotyczyła pacjentów z infekcjami stóp cukrzycowych. Stwierdzono, że u osób z ciężkim niedoborem witaminy D częściej występuje wyższy poziom markerów stanu zapalnego, które mogą zagrozić leczeniu. Nieodpowiednie poziomy witaminy D mogą powodować słabe gojenie się ran po operacji, urazie lub infekcji.

Utrata kości

Witamina D odgrywa kluczową rolę w wchłanianiu wapnia i metabolizmie kości. Wiele osób starszych, u których zdiagnozowano utratę kości, uważa, że ​​muszą przyjmować więcej wapnia. Jednak mogą również wykazywać niedobór witaminy D. Niska gęstość mineralna kości wskazuje, że kości utraciły wapń i inne minerały. W dużym badaniu obserwacyjnym ponad 1100 kobiet w średnim wieku w okresie menopauzy lub po menopauzie naukowcy odkryli silne powiązanie pomiędzy niskim poziomem witaminy D, a niską mineralną gęstością kości. Odpowiednia dawka witaminy D i utrzymanie jej poziomu we krwi w optymalnym zakresie może być dobrą strategią dla ochrony masy kostnej i zmniejszenia ryzyka złamań.

 Wypadanie włosów

Utrata włosów jest często przypisywana stresowi, co z pewnością jest tego przyczyną. Jednak, gdy wypadanie włosów jest poważne, może być wynikiem choroby lub niedoboru składników odżywczych. Utrata włosów u kobiet jest powiązana z niskim poziomem witaminy D. Niskie poziomy witaminy D są związane z łysieniem plackowatym i mogą stanowić czynnik ryzyka rozwoju choroby. Jedno z badań przeprowadzonych na ludziach z łysieniem plackowatym wykazało, że obniżenie poziomu witaminy D we krwi może być związane z bardziej poważną utratą włosów.

Ból mięśni

Przyczyny bólu mięśni są często trudne do zlokalizowania. Istnieją pewne dowody na to, że niedobór witaminy D może być potencjalną przyczyną bólu mięśni u dzieci i dorosłych. W jednym z badań stwierdzono, że 71% osób z przewlekłym bólem ma niedobór wit D. Receptor witaminy D jest obecny w komórkach nerwowych, które wyczuwają ból. Jedno badanie na szczurach wykazało, że niedobór doprowadził do bólu i wrażliwości wywołanej stymulacją receptorów w mięśniach. Kilka badań wykazało, że przyjmowanie dużych dawek suplementów witaminy D może zmniejszyć różne rodzaje bólu u osób z niedoborem. Jedno z badań u 120 dzieci z niedoborem witaminy D, u których wystąpiły nasilające się bóle, wykazało, że pojedyncza dawka witaminy zmniejszyła wskaźniki bólu średnio o 57%. Istnieje związek między przewlekłym bólem, a niskim poziomem witaminy D we krwi, co może wynikać z interakcji między witaminą, a komórkami nerwowymi wykrywającymi ból.

Niedobór witaminy D jest niezwykle powszechny i ​​większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. To dlatego, że objawy są często subtelne i niespecyficzne, co oznacza, że ​​trudno jest stwierdzić, czy są one spowodowane niskim poziomem witaminy D, czy czymś innym. Jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór, ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem i zmierzył jego poziom we krwi. Na szczęście niedobór witaminy D jest zwykle łatwy do naprawienia. Możesz zwiększyć ekspozycję na słońce, zjeść więcej pokarmów bogatych w witaminę D lub po prostu zażywać odpowiedni suplement. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.