10 udowodnionych korzyści zdrowotnych spożywania kurkumy. Złoty lek i prawdziwa bomba zdrowotności

Kurkuma to pochodząca z Indii przyprawa, która otrzymywana jest z korzenia rośliny zwanej ostryżem. Właściwości kurkumy docenia się przede wszystkim w kuchni azjatyckiej. To właśnie kurkuma (a konkretnie jeden z jej składników – kurkumina) nadaje charakterystyczny, żółtopomarańczowy kolor potrawom curry. Wiele badań udowadnia, że posiada ona ogromne korzyści dla naszego zdrowia.

Oto 10 udowodnionych korzyści zdrowotnych spożywania kurkumy:

1.Kurkuma zawiera bioaktywne związki o właściwościach leczniczych

Kurkumina to główny składnik kurkumy. Ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Niestety kurkumina jest słabo wchłaniana do krwioobiegu. Ale pomaga w tym pieprz- a dokładnie piperyna w nim zawarta oraz tłuszcze.

2. Naturalny związek przeciwzapalny

Przewlekły stan zapalny przyczynia się do powstawania wielu powszechnych chorób. Kurkumina działa jak najlepsze leki z tym, że bez skutków ubocznych.

3. Zwiększa zdolność przeciwutleniającą organizmu

Chroni przed przedwczesnym starzeniem się i  wolnymi rodnikami, jest silnym przeciwutleniaczem, zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających w organizmie.

4. Poprawia funkcjonowanie mózgu i zapobiega jego chorobom

Poprawia także pamięć, zapobiega chorobie Alzheimera, podnosi poziom hormonu odpowiedzialnego za wzrost neuronów w mózgu. Zwalcza problemy degeneracyjne.

5. Zmniejsza ryzyko chorób serca

Poprawia funkcje śródbłonka, czyli podszewki naczyń krwionośnych. Dysfunkcja śródbłonka jest główną przyczyną chorób serca i wiąże się z niezdolnością do regulacji ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi i innych czynników. Kurkumina zmniejsza stan zapalny i utlenianie, co ma wpływ na choroby serca.

6. Zapobiega i leczy raka

Kurkumina była badana jako korzystne zioło w leczeniu raka i wykazano, że wpływa ona na wzrost, rozwój i rozprzestrzenianie się raka na poziomie molekularnym. Badania wykazały również, że przyczynia się do śmierci komórek nowotworowych.

7. Zapobiega chorobie Alzheimera 

Alzheimer jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie. Niestety, nie ma dobrego leku, który wyleczy już istniejącą, stąd ogromnie ważne jest wcześniejsze podjęcie działań, aby zapobiec wystąpieniu choroby. Zapalenia i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają rolę w Alzheimeru, a kurkumina ma korzystny wpływ na oba. Przekracza barierę krew-mózg i bywa skuteczna w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

8. Pomocna w przypadku zapalenia stawów

Pacjenci z zapaleniem stawów reagują bardzo dobrze na suplementy kurkuminy. W badaniu z udziałem ludzi z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była bardziej skuteczna niż lek przeciwzapalny.

9. Przynosi ogromne korzyści w walce z depresją

Istnieją dowody, że pobudza ona neurotransmitery mózgu, serotoninę i dopaminę. Badanie z udziałem 60 osób z depresją wykazało, że kurkumina jest tak samo skuteczna jak Prozak (lek psychotropowy), lecz bez skutków ubocznych.

10. Opóźnia procesy starzenia się 

Wpływa na tak wiele chorób i problemów zdrowotnych, że można ją nazwać sposobem na długowieczność.

Jeśli sięgasz po suplement kurkuminy upewnij się, że jest on dobrej jakości i posiada w swoim składzie także piperynę, która zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%!

Ściskam!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.