Zazdrość- co faktycznie powoduje zazdrość?

Rozwija się w relacjach międzyludzkich, wszystkich ludzi, od romansu po rywalizację, między rodzeństwem, w miejscu pracy. Aby lepiej zrozumieć tę najbardziej podstawową ludzką emocję, badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego zwrócili się do kilku z naszych braci w królestwie zwierząt: męskich małpek titi. W badaniu opublikowanym w „Frontiers in Ecology and Evolution” naukowcy stworzyli pierwszy monogamiczny model naczelnych neurobiologii zazdrości.

Użyto małpek titi, ponieważ, podobnie jak ludzie, tworzą silne więzi między parami jako dorośli- stają się przywiązani do siebie nawzajem, strzegą swoich partnerów i stają się zdenerwowani, gdy są rozdzieleni.

W ramach badań naukowcy skupili się na samcach małp, które fizycznie powstrzymują partnerkę przed interakcją z innym mężczyzną. Naukowcy celowo sprawili, że czują się zazdrośni, wystawiając je na widok ich małpki, podczas gdy ona była w towarzystwie innej męskiej małpy. Zostały zrobione skany mózgu, a poziomy hormonów zostały zmierzone, podczas gdy męskie małpy czuły się zazdrosne.

Naukowcy odkryli, że części mózgu o podwyższonej aktywności to kora obręczy i przegroda boczna. Przegroda boczna jest związana z tworzeniem wiązań parowych u naczelnych, podczas gdy kora obręczy jest powiązana z poczuciem społecznego odrzucenia. Jeśli chodzi o hormony,nastąpiły również zmiany. Zazdrośni mężczyźni wykazywali podwyższone poziomy testosteronu, związane z agresją i konkurencją, a także kortyzol, będący markerem stresu społecznego.

Naukowcy wykorzystali także model oparty na gryzoniach, którego poprzedni naukowcy wykorzystali do badania monogamii społecznej. Wraz z tym, dane z tej małpy titi sugerują, że silne więzi między parami powstają w częściach mózgu związanych z pamięcią społeczną i nagrodą, podczas gdy utrzymywanie się na śmiałość wiąże się z unikaniem negatywnych emocji utraty.

Czy to małpa, gryzoń, czy człowiek, zazdrość jest silną emocją, głęboko odczuwalną. Na szczęście mamy lepsze narzędzia do radzenia sobie z tym problemem, niż przeciętne zwierzę laboratoryjne. Zobacz 10 sposobów na przezwyciężenie zazdrości.

<3

Źródełko: 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.